Port of Spain, Trinidad — The West Indies Cricket Board has advised of a number of squad adjustments ahead of the NAGICO Super50 Tournament, starting this Thursday here.
Team | Player Out | Player In | Reason |
Hurricanes | Shane Jeffers | Hayden Walsh Jr | Injury |
West Indies Under-19s | Nicholas Kirton | Chad Williams | Injury |
Red Force | Nicholas Pooran | Stephen Katwaroo | Injury |
Pride | Ashley Nurse | Roston Chase | International duty* |
Red Force | Dwayne Bravo | Marlon Richards | International duty* |
Red Force | Kieron Pollard | Derone Davis | International duty* |
Volcanoes | Andre Fletcher | Tarryck Gabriel | International duty* |
*Players on international duty are due to take their places in the respective sides once they have returned home
Schedule of Matches
GROUP “A” – Barbados Pride, Combined Campuses & Colleges, Guyana Jaguars, Windward Islands Volcanoes
GROUP “B” – Jamaica Franchise, Leeward Islands Hurricanes, Trinidad & Tobago Red Force, West Indies Under-19s
Thursday, January 15
Zone “A”
Pride vs CCC – National Cricket Centre (9 a.m. start)
Volcanoes vs Jaguars – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Friday, January 16
Zone “B”
Red Force vs Windies Under-19s – Shaw Park (9 a.m. start)
Jamaica Franchise vs Hurricanes – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Saturday, January 17
Zone “A”
Volcanoes vs CCC –National Cricket Centre (9 a.m. start)
Jaguars vs Pride – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Sunday, January 18
Zone “B”
Hurricanes vs Windies Under-19s – National Cricket Centre (9 a.m. start)
Red Force vs Jamaica Franchise – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Monday, January 19
Zone “A”
Volcanoes vs Pride – Shaw Park (9 a.m. start)
Jaguars vs CCC – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Tuesday, January 20
Zone “B”
Jamaica Franchise vs Windies Under-19s – National Cricket Centre (9 a.m. start)
Red Force vs Hurricanes – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Thursday, January 22
1st semi-final
Winner Zone A vs Runner-up Zone B – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Friday, January 23
2nd semi-final
Winner Zone B vs Runner-up Zone A – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Sunday, January 25
Grand Final
Winner Semi-final 1 vs Winner Semi-final 2 – Queen’s Park Oval (1:30 p.m. start)
Monday, January 26
Reserve day